9 sierpnia 2022 10:49
gotowa-dieta-barf-dla-psa
By Bartosz Zawadzki

Czym jest dieta BARF?

Żywienie czworonoga jest tematem, który jest zgłębiany przez praktycznie każdego opiekuna psa. Często poszukiwana jest właściwa karma. Ponadto właściciele psów skupiają uwagę na dobieraniu proporcji oraz ilości karmy do wagi, wzrostu, a także trybu życia psa. Wszystko to ma bardzo istotne znaczenie dla odpowiedniego zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela. Obecnie na rynku kupić można wiele różnego jedzenia dla psa. Do dyspozycji mamy karmy suche, mokre, półmokre, a także dla psów dorosłych czy szczeniaków. Obecnie bardzo popularne jest gotowa dieta BARF dla psa. Warto dowiedzieć się, z czego ta dieta jest złożona.

Gotowa dieta BARF dla psa – czy warto ją stosować?

Dieta BART złożona jest przede wszystkim z surowego mięsa oraz kości. Zasady tej diety zostały opracowane przez weterynarza, doktora Iana Billinghursta, który pochodzi z Australii. Lekarz ten swoje pierwsze eksperymenty z żywieniem czworonogów rozpoczął już w 1984 r. Badania trwały aż dziesięć lat. Zaowocowały one wydaniem książki. Po pierwszej książce przyszedł czas na kolejne, które rozpoczęły oraz nakreśliły model żywienia BART, który obecnie jest chętnie wykorzystywany praktycznie na całym świecie. Gotowa dieta BARD dla psa ma również wielu zwolenników w naszym kraju.

Jakie są założenia diety BARF?


BARF to dokładniej model żywienia zakładający powrót do psich korzeni. Mowa tutaj o sposobie żywienia, który jest jak najbardziej podobny do naturalnego. Warto zaznaczyć, iż za naturalny model przyjęty jest sposób odżywiania się wilków, który jest głównym punktem odniesienia w diecie BARF. Doktor weterynarii Ian Billinghurst utworzył zasady rządzące BARF z myślą o zdrowej oraz lepszej alternatywie dla karm komercyjnie produkowanych. Jednakże trzeba wspomnieć o tym, że ten zasłużony dla nauki weterynarz zaczął prowadzić swoje doświadczenia w 1984r. Od tamtego czasu na rynku karm komercyjnych zaszło sporo nowości. Miały też zmiany na lepsze. Absolutnie trzeba to brać pod uwagę.

Jeżeli już jesteśmy przekonani, iż chcemy swojemu czworonogowi podawać dietę BARD, to zmianę modelu żywienia trzeba przeprowadzać w sposób stopniowy. Jest tak dlatego, bowiem psy mogą mieć sensacje żołądkowe spowodowane nagłą zmianą diety. Warto zaznaczyć, że gotowa dieta BARF dla psa oparta jest na naturalnym sposobie żywienia wilków. Przyrządzając surowe mięso oraz kości dla naszego czworonożnego pupila, trzeba także kontrolować ilość wątróbki czy innych organów w karmie naszego pieska. Wątróbka jest bardzo bogata w witaminę A. Okazuje się, że nadmiar tej witaminy może czworonogowi bardzo zaszkodzić.