9 sierpnia 2022 10:49
biuro-rachunkowe
By Bartosz Zawadzki

Biuro rachunkowe – zakres świadczonych usług

Jak zadbać o rozwój własnej firmy? Przede wszystkim należy przykładać szczególną uwagę do księgowości i innych formalnych spraw. Dzięki temu można uniknąć wielu nieporozumień i mądrze zarządzać biznesem. Tego typu zadania najlepiej jest zlecić komuś z wiedzą i doświadczeniem. Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe?

Formalności biznesowe w rękach doświadczonych specjalistów

Sprawy urzędowe i różnego rodzaju formalności mogą czasem przyprawić o ból głowy. Nie każdy jest w stanie stale trzymać rękę na pulsie i dokładnie prowadzić księgowość. Co więcej, przedsiębiorcy zazwyczaj nie mają na to zbyt wiele czasu. A trzeba przyznać, że porządek w tzw. papierach popłaca – pozwala nie tylko lepiej zorganizować pracę w firmie, ale także uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji (np. kary za niedotrzymanie terminu w kwestii rozliczenia podatku lub wezwania do Urzędu Skarbowego z powodu niedopatrzeń w dokumentacji).

Kto najczęściej korzysta z usług oferowanych przez biuro rachunkowe?

Do biura rachunkowego najczęściej zgłaszają się osoby, które są założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub też zlecić prowadzenie księgowości w już powstałej firmie. Początek drogi biznesowej bywa trudny, jednak z pomocą specjalistów można w całości oddać się realizacji wizji rozwoju przedsiębiorstwa oraz aspektom kreatywnym z tym związanych. Nad kwestiami formalnymi czuwają księgowi. Co ważne, wiele placówek oferuje prosty i wygodny sposób księgowania bez wychodzenia z domu. Wystarczy założyć konto na platformie biura księgowego i wybrać zakres usług. Cała dokumentacja jest do wglądu klienta online. Ma się również stały kontakt z pracownikiem biura (mailowy lub telefoniczny).

Biuro rachunkowe świadczy usługi również dla spółek, fundacji, stowarzyszeń lub innych organizacji.

Nie tylko prowadzenie dokumentacji – zakres usług biura rachunkowego

Biuro rachunkowe najczęściej kojarzy się z rejestracją i prowadzeniem dokumentacji firmowej oraz kontaktem z urzędami. Zakres usług jest jednak znacznie szerszy, a klient może liczyć na sporą elastyczność ze strony specjalistów – tak, by oferta była jak najbardziej dopasowana do konkretnego przypadku. Dzięki należycie prowadzonej księgowości da się na bieżąco kontrolować kondycję firmy i podejmować rozsądne kroki biznesowe. Do podstawowych usług biura księgowego zaliczyć można m.in.:

– prowadzenie ksiąg rachunkowych,
– prowadzenie książki przychodów i rozchodów (KPiR),
– rozliczenia w dziale kadr i płac,
– prowadzenie ewidencji dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług,
– reprezentowanie przed Urzędem Skarbowym,
– udzielanie porad z zakresu prowadzenia firmy lub zakładania podmiotów gospodarczych.